^Back To Top
 • 1 Szkoła kreatywna - z innowacjami
  TECHNIK LOGISTYK - klasa wojskowa "Bezpieczeństwo Narodowe" ......................... TECHNIK EKONOMISTA / HANDLOWIEC - psychologia biznesu ................................... TECHNIK INFORMATYK - tworzenie gier / robotyka ......................................................... TECHNIK SPEDYTOR - bezpieczeństwo wewnętrzne - ochrona osób i mienia
 • 2 Technik informatyk
  to osoba wykształcona w dziedzinie nauk komputerowych, posiadająca wiedzę i umiejętności głównie z zakresu budowy i zasady działania urządzeń komputerowych, oraz przekazywania danych za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań.
 • 3 Technik logistyk
  to nowy zawód poszukiwany na rynku polskim, ale i europejskim. Zadaniem logistyka jest planowanie, realizowanie i kontrolowanie gospodarowania zespołami ludzi oraz zasobami materiałów, surowców, produktów i ich przemieszczania w przestrzeni i czasie w ten sposób, aby osiągnąć jak najlepszy efekt dla firmy.
 • 4 Technik spedytor
  to osoba, która organizuje transport towarów importowanych, eksportowanych oraz przewożonych wewnątrz kraju. Swoją pracę wykonuje wykorzystując umiejętność obsługi komp uterów, telefaksów, telefonów i maszyn oraz urządzeń biurowych.
 • 5 Technik ekonomista / handlowiec
  Ekonomista to specjalista w szeroko pojętej dziedzinie ekonomii, handlu i finansów. Zajmuje się księgowością, podatkami, sprawozdawczością finansową oraz budżetem firmy. Technik handlowiec to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy, dający bardzo rozległą wiedzę i praktyczne umiejętności na wielu polach.
baner

Home

Archiwizacja i kompresja zbiorów systemu Linux

Podstawowym poleceniem do obsługi archiwów w Linuksie jest program tar.

Tworzy on nieskompresowane archiwum z podkatalogami i plikami (także ukryte).

Składnia polecenia:

tar opcje nazwa_archiwum plik

Najczęściej używane opcje polecenia tar to:

-c – tworzenie archiwum

-f – użycie wskazanego pliku jako archiwum

-v – wypisuje nazwy wszystkich plików

-x – wyodrębnia wymienione pliki

-z – włącza kompresję programem gzip

archiwum

Zadanie 1

Utwórz archiwum wykonując kolejne czynności:

1. Zaloguj się na konto root.

2. W katalogu domowym utwórz archiwum zawierające wszystkie zbiory z katalogu styczen. Podczas przetwarzania katalogu mają być wyświetlane nazwy aktualnie przetwarzanego zbioru.

3. Utwórz katalog, w którym archiwum zostanie rozpakowane.

4. Skopiuj plik archiwum do katalogu rozpakowane.

5. Zmień katalog na rozpakowane i rozpakuj archiwum.

6. Wyświetl drzewo zbiorów.

 

Najczęściej używanym programem wykonującym kompresję zbiorów w Linuksie jest gzip.

kompresja1

Podczas kompresji plik oryginalny jest usuwany z systemu.

Kompresji można poddać pliki lub całe katalogi wraz z podkatalogami. Podczas kompresji katalogu każdy plik jest kompresowany oddzielnie.

kompresja2

Przykład użycia:

kompresja gzip  plik

dekompresja gunzip plik

Łączenie tar i gzip (skompresowane archiwum):

Kompresowanie tar -czf plik.tar.gz paczka lub skrócony zapis tar -czf plik.tgz paczka

Dekompresowanie tar -xzf plik.tar.gz

Zadanie 2.

1. Zaloguj się na root.

2. Wykonaj kompresję pliku plik.txt (w razie potrzeby stwórz go).

3. Wyświetl zawartość folderu.

4. Wykonaj dekompresję pliku plik.txt.

Zadanie 3.

1. Zaloguj się na root.

2. Wykonaj kompresję katalogu styczen.

3. Wykonaj dekompresję katalogu styczen.

FILM PROMOCYJNY

Współpraca

Projekty

Copyright © 2013. ZSP 2 w Oławie Rights Reserved.


Facebook youtube

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive Module Information